300 آیه قرآن انسان را به رجوع به عقل تشویق کرده است

آرشیو اخبار رسول نور2به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) شعبه قم، حجت‌الاسلام «علی‌اکبر رشاد»، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در مراسم تجلیل از شخصیت علمی آیت‌الله العظمی سبحانی در سخنانی با بیان این‌که تکلیفی عظیم‌تر از تولید علوم انسانی اسلامی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: امروز بقای انقلاب در گروی تولید علوم دینی است که این امر نیز بر عهده حوزیان است.
وی اظهارکرد: برخی‌ها علم را بی طرف می‌دانند و می‌گویند علم اسلامی و یا غیر اسلامی نداریم در حالی که این گونه نیست و تمام علوم، دینی به شمار می‌روند.
حجت‌الاسلام رشاد با بیان این که مبادی علوم اسلامی با مبادی علوم سکولار متفاوت است، افزود: برخی‌ها اسلامی شدن علوم انسانی را به معنای تعطیلی آن عنوان می‌کنند در حالی که این گونه نیست.
وی افزود: اسلامی‌سازی علوم انسانی بدان معنی است همه مبادی علوم اسلامی از مقوله معرفتی آن تا جهات جهان‌شناختی و همچنین عناصر دیگر از معارف اسلامی گرفته شود.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ با اشتباه خواندن تحلیل برخی‌ها از اسلامی کردن علوم انسانی و تعبیر آن‌ها به تولید علوم انسانی نقلی محض، اظهار کرد: با اجتهاد می‌شود علوم انسانی اسلامی تولید کرد که اگر در این راستا روش معتبر دینی به کار گرفته شود آن علم، علم دینی است.
وی در ادامه با بیان این‌که در قرآن بیش از 300 آیه انسان را به عقل رجوع می‌دهند، عنوان کرد: رجوع به عقل می‌تواند یکی از مبادی تولید علوم اسلامی باشد؛ برخی به استناد سخنان آیت‌الله العظمی جوادی آملی می‌گویند می‌خواهند در ایران علوم انسانی نقلی تولید کنند که به نفی تجربه و عقل می‌پردازد در صورتی که باید گفت فردی به اندازه آیت‌الله العظمی جوادی آملی در تاریخ تشیع عقل‌گرا سراغ نداریم.
حجت‌الاسلام رشاد تأکید کرد: برخی دیگر گفته‌اند که علم دینی باید تولید شود اما حوزویان چون روش تحقیق بلد نیستند قادر به انجام آن نیستند در صورتی که قدیمی‌ترین و بهترین دانشنامه(بحارالانوار) توسط یکی از علمای شیعه تدوین شده است.
حجت‌الاسلام رشاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر 20 هزار استاد بسیجی در بسیج اساتید عضو هستند و موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها به معنی کاشی‌کاری کردن نیست بلکه موضوع محتوا و دروس است.

منبع

/ 0 نظر / 21 بازدید